RAPORT S DVANAESTOG OUTLOOK FESTIVALA POSLJEDNJEG NA FORT PUNTA CHRISTO (FOTO, REPORTAŽA)
Najveći europski festival bass glazbe i soundsystem kulture započeo je u dobro poznatoj Areni u Puli. Uz 8000 posjetitelja glavne zvijezde bile su Mala i Outlook Orchestra, Gentelmen’s Dub Club, Loyle Carner, Shy FX i Andy C. Također su tu bili specijalni gosti koji su digli atmosferu na najvišu razinu. Na Shy FXov set uskočila je Lily Allen koja je izvodila pjesmu Roll The Dice, a UK Apache je izveo The original nuttah. Andy C se potrudio da zabava ne staje do kasnih dva sata.
Prvi dan na tvrđavi otvorili smo popodnevnim partyjem na plaži gdje smo u Pacino baru ispratili naše prijatelje iz Mad Tinga. Prvo što nas je iznenadilo je ogroman broj posjetitelja na njihovom nastupu koji su sat vremena nastupa divljali, skakali po ogradi i ubijali se u moshpitovima. Na bini su se Rofellosu, Simonoku i Puški pridružila poznata grime MC imena Killa P, Razor, Big Zuu i Lost Souljah. Posljednja cura, koja je i najmanje poznata od četvero, najviše je iznenadila okupljenu masu s obzirom na to kojom je lakoćom i tvdoćom zakopala nekoliko versova.
Nakon toga pogodila nas je vijest da je mlada zvijezda Aitch otkazao nastup na Clearingu. Večer nam je započela s dobro poznatim imenom grime scene Bugzy Maloneom. Izvodio je svoje velike hitove poput M.E.N. 2, We don’t play i druge. Svidjelo mi se kako je opušteno nastupao, a s lakoćom kontrolirao publiku koja je divljala cijelo vrijeme. Ljudi su znali tekstove otpočetka do kraja i repali s njim u glas. Poslušali smo cijeli nastup te se potom uputili u SubDub arenu slušati Sinai Sound System koji smo jedva dočekali ponovno čuti nakon godinu dana. Slušali smo Kali Fat Dub, dvojac iz Srbije koji su Britanci prihvatili kao da je njihov. Iako dio publike nije razumio tekstove svima je pasao mračni Dub i maksimum koji su izvukli iz zvučnika. Svakako bih preporučio slušanje njihovih pjesama poput Apokalipse i Posljednjeg Duba. Slijedio je Void gdje smo ulovili kraj seta jednog od pionira Dubstepa i UK garage glazbe Loefah. Brzo smo dospjeli nazad do Clearinga na kojemu smo htjeli poslušati Holy Goofa i Shy FX. Shy FX smo opet slušali nakon arene i nikako se nismo mogli zasititi D’n’B i Jungle ritmova. Lijepo je vidjeti da se Jungle polako vraća kao jedan od najslušanijih žanrova u elektronskoj glazbi. Ostavši do samog svitanja uputili smo se prema našim rezidencijama.
Petak je bio rezerviran za dva velika D’n’B imena Chase & Statusa koji su predstavljali svoj RTRN II Jungle album. Uz njih je nastupao MC Rage, a prije njih na Clearingu smo poslušali Kabaku Pyramida koji se kasnije pridružio Chase & Statusu na pjesmi Murder Music. Irah je također došao odrokati njihov najveći ovogodišnji hit Program. Druga polovica seta bila je raznolika te smo mogli čuti neke od starijih hitova Chase & Statusa, a neke su zamastili VIP verzijama stvari koje se mogu čuti samo na live izvedbama. MC Rage i Irah odlično su kontrolirali publiku i repali preko Jungle ritmova. RTRN II Jungle album stvarno se pokazao kao veliki uspjeh za Jungle scenu te se nadamo da će sljedeća godina biti još jača u tom žanru. Puna dva sata slušali smo C&S, a zaredalo se tu svakakvih čarolija. Poslije smo produžili na Garden poslušati Malu. Već smo pisali o njemu prijašnjih godina i bilo je dobro prisjetiti se koliko dobro Outlook i Mala idu zajedno. Očarani zvučnicima od prethodnog dana otišli smo provest malo vremena u SubDubu. Slušali smo Sinai Sound Systema i Party Style. Prvo je ‘otac’ Sinai Sound Systema namjestao vokale trojici mladih azijskih gospodina, a kad je sve bilo savršeno počeli su beatboxati. Malo je reći da sam bio impresioniran jer su zvučali kao da je pjesma friško izašla iz studija, a ne kao ljudska vještina na licu mjesta. Same pohvale za ovaj nastup vjerojatno je to bio najbolji beatbox koji ću imati priliku u životu slušati jer se sve odlično poklopilo. Sound system, ambijent, publika, vrijeme, mjesto i ono najbitnije glazba. Zaspali smo brzo i mirno nakon povratka i ujutro se probudili sa spoznajom da je tek subota na redu.
U subotu je bio nastup koji sam najviše isčekivao na Outlooku. O.B.F. i A1 crew (Charlie P, Shanti D i SR Wilson) u SubDub areni. No, ipak prije nego li smo to dočekali vrijedilo je pogledati i Grime Originals na Voidu sa specijalnim gostima. Nekoliko grime imena zaredalo se na Voidu i izvodilo neke od najvećih i najklasičnijih grime hitova. Također su pjesmom Topper Top iskazali poštovanje nesretno preminulom Storminu koji je izgubio borbu protiv raka prošle godine. Pred kraj nastupa uputili smo se prema SubDubu. Prema mojem mišljenju uslijedio je najbolji nastup Outlooka. A1 crew toliko dobro funkcionira da je to nevjerojatno. Dakle to su tri pjevača sa iznimnim vokalnim sposobnostima. Nerijetko i repaju, a rade to bolje nego dosta poznatije ‘face’. Konstatno se nadopunjavaju, a u kombinaciji s O.B.F.-om stvarno djeluju kao familija. Najveći hype definitivno ima Charlie P, Shanti D pjeva kao slavuj dok je SR Wilson je tehnički potkovan i stručan za mikrofonom. Bilo je toliko glasno da su nam se poslije druge pozornice bile tihe kao da smo u kafiću. Možda nismo smjeli biti baš toliko blizu zvučnika, ali ako smo preživjeli prošle godine zašto ne bismo ove. Priredili su pravi kaos za finalno izdanje Outlooka na tvrđavi. Na kraju je preuzeo Iration Steppas kojeg smo gledali i prošle godine na Clearingu. Subotu smo dovršili uz Digital na Clearingu. Iako nam je još zujalo u ušima od SubDuba poslušali smo super set na kojem je tukao Drum and Bass.
Zadnji dan i zadnja nedjelja na tvrđavi došli su prerano. Svi smo mogli pretpostaviti da će završiti kišnim danom. Započeli smo na Clearingu gdje smo ispratili estonsku senzaciju Tommy Casha. Kažemo senzaciju jer on to zbilja je. Izuzev svog prilično unikatnog stila repanja u kojemu miješa trap, gabber, techno i srodne žanrove, Tommy Cash ima daleko najporemećenije spotove koje ćete ikada vidjeti. Twerkanje zena bez nogu u spotovima samo je jedan od primjera. Početak nastupa obilježile su projekcije scena iz crtića pomiješane sa preradama umjetničkih djela na video zidu, koje su se nastavile kroz cijeli nastup. Na moje iznenađenje, na početku je bilo izrazito malo publike, očito su kiša i blato uzeli danak tome. Izuzev sitne kiše, nastup su obilježili njegovi plesni performansi, silna energija izvodača i publike te moshpit, a Tommy je izveo većinu svojih hitova poput Pussy Money Weed, Winaloto, Prorapsuperstar i Little Molly. Zatim su nas čekale prave grime poslastice. D Double E, Big Zuu i Ghetts. Već poznata imena britanske scene nastupala su za publiku kojoj ni ogromne lokve nisu smetale. Bili su to odlični nastupi od kojih me možda najviše dojmio Ghettsov. Svidjelo mi se kako je sam zagospodario pozornicom. D Double E je također u punom smislu rijeci razvalio. Jedna od jačih stvari uživo bila je Street Fighter Riddim. Uzeli smo predah i otišli poslušati Djinna u SubDub. Ono što se dogodilo bilo je stvarno spektakularno. Prvo je nebo bilo toliko čisto da se vidjela svaka zvijezda, a pozornica je bila točno pozicionirana tako da se iznad nje vidi sijevanje munja. Ubrzo nebo više nije bilo tako čisto, prekrio nas je veliki oblak i krenula je jaka kiša. No, to nije bilo dovoljno da muzika stane, zvučnike su prekrili ceradom i uživali smo u posljednjim zvucima Sinai Sound Systema. Nakon nekih desetak minuta cijeli festival je ugašen zbog opasnosti od oštećenja elektronske opreme. Dostojan kraj Outlooka na tvrđavi, hvala svima koji organizirali i bili dio cijele priče. S velikim nestrpljenjem čekamo vijest gdje će se festival preseliti.
Reportaža: Martin Boroš, Petar Velhes
Foto: Petar Velhes
STAY CONNECTED