Povodom izlaska njegovog albuma “Van dometa”, naš novinar Marko Šuša odlučio je sa Kendijem obaviti jedan kratki intervju, kojeg možete pročitati u nastavku posta.
Lijep pozdrav i hvala ti što si odvojio svoje vrijeme za ovaj intervju.
1.) Pa da počnemo otpočetka, Kendi , Cantwait, opiši slušateljima tko si zapravo, koliko se baviš repom, kako je sve počelo?
Kendi, ex Cantwait iz Beograda, rodom iz Aleksinca. Repom se bavim od 2006. i od prvog intervjua koji sam dao negde 2008. mrzim default intervju pitanja.
2.) Jedan si od najboljih “flowmaker-a” na balkanu, koliko si dugo trazio i razvijao svoj stil?
Hah, još uvek ga tražim i razvijam, zapravo, samo sam sada najsvesniji toga. Što se flowa tiče, on je jedan od najbitnijih stubova pesme i vremenom mu sve više dajem akcenat.
3.) Da krenemo malo na album, odakle ideja za album?
Uvek je ideja postojala, čekao sam pravi trenutak, kad sam obezbedio lejbl, upoznao razne afirmisane izvođače sa kojima sam želeo još kao klinac da ostvarim saradnju, mogao sam da krenem u realizaciju istog. Sa brojem pesama i konceptom nadmašuje EP i mixtape varijantu, ali to ne znači da sam na ranijim projektima bio neproduktivan, samo sam čuvao kvantitet za prvi album koji će biti nešto veće i profesionalnije.
4.) Koliko je trajalo snimanje albuma, imaš li nekih neobjavljenih traka izbačenih u finiširanju?
Snimanje otprilike od trenutka kad sam ušao u Bassivity, dakle 2012. Ima neobjavljenih traka, ali najviše mi je žao zbog jedne pesme za koju sam smatrao da dopunjuje ovaj album, međutim nisam uspeo da dobijem kanale instrumentala do deadline-a.
5.) Tko je zaslužan za zvuk na albumu, zvuk je poprilično “new school”, pratiš nove rap trendove?
Pratim uvek šta se novo dešava na američkoj sceni i dosta bitmejkera koji su na ovom albumu mogu da pariraju njihovim. Jan Zoo je zaslužan za mix/mastering deo. Ima dosta bitmejkera ali ako već pričamo o modernom zvuku Cobi, Mystee i Luxonee.
6.) Nabroji mi par najdražih traka, neke ideje za trake, uvedi publiku u album.
Trenutno me voze ove koje sam skoro snimio i koje imaju pozitivan vajb. One su najviše vezane za koncept Van Dometa. Primetio sam da su ljudi najviše zgotivili pesmu „Luksuz“ sa Reljom i Plemom, međutim kako prođe ponoć, sve više šeruju „Slike“
7.) Što misliš o trenutnoj situaciji u Hip Hop-u na Balkanu?
Mnogo je bolje nego pre par godina kad je nekako sve stagniralo, pogotovo u Hrvatskoj, koja je imala najbolju old school ekipu i onda jedan period ničega. Povećao se broj izvođača, spotovi i albumi su postali kao „dobar dan“, Bosna nema samo Edu i Frenkija J, kod vas je eksplodirao Tilen, High5, pun kurac ekipe iz Dalmacije, u Crnoj Gori Sivilo i WhoSee, u Srbiji se ponovo digao Bassivity i još gomilu drugih ekipa, tako da…lepo je to videti.
8.) Misliš li da su novi trendovi kao “trap” pokvarili scenu ili su pravo osvježenje za klubske programe?
Naravno da su osveženje, pod uslovom da nisu imbecilno nekreativni tekstovi i instrumentali, ima slučajeva. Novi pravac ne može da pokvari stari pravac, može samo da pokvari nečiji subjektivni dojam hiphopa.
9.) Kako pratiš trenutnu situaciju na Balkanu i misliš li da se ona zbog neimaštine odražava na umjetnike?
Da, ali istom merom kao što se odražava na sve. Loše smo počeli. Nismo u startu napravili nikakvu kulturu zarađivanja para od repa. Nastupi koštaju isto kao i pre deset godina. To je teško promeniti kao pojedinac ali da te to veže za stolicu i ne da ti da ustaneš i ipak zaradiš pare od muzike, nije istina.
10.) Želje i pozdravi za kraj.
Želim vam srećnu Novu Godinu, početkom iste ću verovatno doći u Hrvatsku pa se vidimo 😉
Razgovor odradio: Marko Suša
Photo by Kendi

STAY CONNECTED