Uvod:
Geralt iz Rivije opet jaše bespućima rap glazbe. Geralt iz Rivije više neće pisati u trećem licu. Geralt iz Rivije je one man boy band. Geralt iz Rivije će odati neke tajne rap tehnike uz njihova imena i prezimena. Ovaj tekst bit će dosadniji od prethodnoga iz razloga što će Geralt ponavljati već utvrđeno znanje pa neće glumiti pseudo rap phisologa. Ovaj tekst namijenjen je svima koji slušaju hip hop, a htjeli bi saznati nešto više o tehnici, strukturi rimovanja i ostalim nebitnostima.
………………………………………………………………………………………………………………
Rima vulgaris: najednostavnija shema rimovanja. Primjeri: plakaTI- skakaTI, ruKA-buKA. Nešto komplexnije su takozvane na izgovor. Primjeri: JOHNNY DEPP-VOLIM RAP, BIGGY SMALLS (bigi smols) – RIDLEY SCOTT (ridli skot)
Ukratko, hrvatski hip hop je glazba koja se većinom oslanja na rimovanje na dva sloga. Što to znači, čovječe Geralte? To ti je kad ono repaš: SRE-ĆA : VRE-ĆA, JU-TRA : SU-TRA. Uglavnom, dobili ste sliku. To je neko pravilo rimovanja u Hrvatskoj i većinom se to čuje podjednako u „real rapu“ i „fejk rapu“ J.
MULTI RIMA
„Sjećam se da sam oko 2003-te svojoj tadašnjoj djevojci objašnjavao što je to multi rima. Nije me razumjela. A imala je sve petice u školi i doimala se zrelo za svoje godine. Nedugo nakon toga smo prekinuli.“
Dakle, postoji nešto što se naziva „multi rima“. Multi rima je kada se rimuje na 4 sloga (na tri sloga je „tranzitni multi“) pa to izgleda nešto kao (velika slova naglašavaju početak rimovanja sloga):
„išao sam u Indiju da si naBA-VIM TUR-BAN …….
tamo kupio sam i haljinu: DA-MIR UR-BAN“.
Drugi primjer je takozvana ekstremna multi rima od 12 slogova koji ide:
NI-SAM UMO-RAN NE MO-RI ME-NE SAN SAD,
VRI-SAK UMO-VA JER ZBO-RI RE-NE-SAN-SA.
Znači, od početka stiha sve se rimuje s drugim stihom. Dajte si vremena da razaznate o čemu je riječ.
Po mojem „istraživanju“ prve multi rime u Hrvatskoj izrepali su Smile Provokator (Priča iz Sića 2001. god) i Vojko Vrućina („Još trčimo Ulice“ i „Umorim te u Baloneru“ 2002.) dok su to nešto kasnije „popularizirali“ Valar i Scriptor.
Multi rime same po sebi nisu neka vještina. Vještina su ako stih ima smisla i dobro zvuči. U tom slučaju se može pričati o odličnoj lirici i tehnici repera (ili pjevača, zašto ne?). Na koncu, ne malo puta se desilo da se nađe odlično tehnički i lirički potkovan reper koji jednostavno ne može napraviti kvalitetnu pjesmu (glazbu). Isto tako, multi-rime se razlikuju po „glatkoći“ odnosno koliko glatko zvuče kad se izvedu.
Kad multi rima ne zvuči glatko, to zovemo „silovanje multija“.
Primjer: ja sam NE-VJE-RO-VA-TAN, došli smo do ovdje i NE-ĆE-MO NA-TRAG.
Riječi „nevjerovatan“ i „nećemo natrag“ ne zvuče glatko kad se porede jedna s drugom. No, postoje multiji koji su glatki.
Primjer: vidi kako znanje PROSIPA PISAC – lukaviji sam nego JOSIPA LISAC. Kad poredimo riječi: „prosipa pisac“ i „Josipa Lisac“ vrlo je lako uvidjeti da ta multi rima gotovo savršeno uglađena. Kažem „gotovo“ jer s multi rima prelazimo na homonime.
HOMONIMI
HOMONINI su riječi potpuno jednakog izraza, a potpuno drugačijeg značenja. Isti se glasovni slijed ponavlja, ali tako da se oblikuje drugačiji izričaj.
Dat ću vam primjer: misleće smo -ŽIVOTINJE MI-, u buci svemira naši su – ŽIVOTI NJEMI-. Razumijemo li o čemu je riječ ovdje? Rastavimo ovu rimu na slogove:
- ŽI-VO-TI-NJE MI: ovaj kontekst nam govori da smo misleće životinje mi.
- ŽI-VO-TI NJE-MI: ovaj kontekst nam govori da u buci svemira naši su životi nijemi.
Homonimi mogu biti i zvučni (homofonija) što pomaže „kvartovskom“ slengu da korigira neke riječi koje pravopisno drugačije pišemo. Znači; „nijemi“ je pravopisno korektno, ali u izgovoru je „njemi“.
Drugi primjer jest: moram vam se ISPRIČATI, za istinu koju ću vam ISPRIČATI. U ovom primjeru ne trebamo pomoć slenga da nam uskoči pri rađanju homonima.
HOLORIMA
Holorima je zvukovna igra riječima izdrađena od čitave rečenice ili strofe koja u potpunosti počiva na homonimiji ili homofoniji.
Dakle, da rezimiramo. Homonim predstavlja riječ, a holorima predstavlja strofu ili rečenicu u potpunosti sastavljenu od homonima. U hrvatskom jeziku holorima je gotovo nemoguća pa ću priložiti primjer britanskog novinarara i glazbenika Milesa Kingstona sa sljedećom holorimom:
“In Ayrshire hill areas, a cruise, eh, lass?”
“Inertia, hilarious, accrues, hélas!”
Prvi holorimovani sonet napisao 1892. francuski šansonjer i pjesnik Jean Goudezki dok su pioniri toga francuski književnici Marc Monnier i Alphonse Allais. U Hrvatskoj ta čast pripada Zvonimiru Mrkonjiću i njegovoj pjesmi „Contrapucta“.
Puno toga ovisi o jeziku koji govorimo. Pitanje je jezika (nekog naroda) kako je strukturiran i kako zvuči gledajući kroz optiku fonetike. Hrvatski jezik nije najpodobniji za pisanje holorima, ali ponekad uz distorziju riječi on otvara zanimljive mogućnosti.
Hrvatski jezik je grub i teže je stvarati glatke holorime (homonime, multije) nego npr. Englezima čiji je jezik „mekši“ i čiji jezik ima osjetno veći vokabular. Nije slučajnost da su Francuzi prvi razvili holorime pošto je njihov jezik vrlo pogodan za iste. Latinski jezik uopće ne posjeduje nazalne zvukove niti afrikante, stoga se dobiva dojam „muževnosti“ tog jezika. No, to nije tema ovog teksta.
Nadalje, značenje igre riječima istraživali su lingvisti, književni znalci, filozofi, antropolozi, psiholozi. Među ostalima, njome se bavio i Sigmund Freud. Hip hop glazba kao dio nečeg takvog ? Da, hip hop glazba kao dio nečeg takvog.
Nadam se da sam dovoljno jasno i jednostavno objasnio neke pojmove u nadi da će i drugi započeti širenju znanja o hip hop muzici koje seže više od 10 stoljeća prije utemeljenja te iste glazbe.
Vjerovatno sam nešto zaboravio napisati, ali tako ti je to sa znanjem. Nisam ni ja bačva znanja da se svega sjećam.
G.I.R: hip hop lik koji ti priča stvari koje je pročitao negdje, nekad.
Pax tecum
STAY CONNECTED