Kada spomenemo Branimirovu ulicu, svakog građana grada Zagreba podsjeti na nešto drugo, nažalost u zadnje vrijeme mnoge na pučku kuhinju, propalu tvornicu i zapuštene izloge, nešto mlađe i na kino.
Za poklonike Hip Hop kulture igra asocijacija sa Branimirovom ulicom dodaje i zid, graffiti, jam…
Prvi graffiti jam u Branimirovoj održan je još 1987. godine povodom Zagrebačke Univerzijade, a organiziralo ga je Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (HDLU).

naravno, tada to nije bio graffiti jam, više skup umjetnika koji oslikavaju zidove.
Drugo oslikavanje zida bilo je 1999. u sklopu akcije protiv droge, tada su se zapravo prvi puta pokazali graffiti kakve ih i danas poznajemo, te se prvi puta široj masi mogao prikazati pojam graffitera.
Oslikavanjem Branimirove ulice 14.05.2010 otvoren je Muzej ulične umjetnosti.
Prijaviti se moglo putem javnog natječaja MUU-a, a šesteročlani žiri u kojem su bili akademik Ivan Kožarić, dizajner Mirko Ilić, predsjednik HDLU-a Josip Zanki, arhitekt Krešimir Rogina, ilustratorica Dunja Janković i glazbenik Damir Martinović – Mrle odabrao je umjetnike.
Među umjetnicima te godine bili su svjetski priznati graffiteri Lunar i Lonac, bili su tu još 2Fast, Oko, Dunja Jankovič, Gmaz Gaz, itd…
Otprilike šezdesetak umjetnika dobilo je čast ukrasiti zid.

Najnoviji projekt je pokrenut od strane Marka Boke, organizatora fantastičnog međunarodnog Graffiti Na Gradele Festivala u Bolu na Braču,
te Borisa Bare, jednog od pokretača Pimp My Pump projekta i Lapo Lapo Galerije.
Za razliku od ostalih dosadašnjih oslikavanja zida, ovaj će, kako koncepcijom, tako i sadržajem koji će se nuditi biti uvelike proširen.
“Aktivirat ćemo cijeli prostor iza zida, na raspolaganju će nam biti četiri kolosjeka na koje ćemo dovesti vagone, a u svakome će biti organizirana druga aktivnost – ističu Bare i Boko. Tako će u jednom vagonu napraviti retrospektivnu izložbu fotografija u sklopu koje će prikazati sve faze zida, u drugom će biti restorančić, u sljedećem mini kinodvorana, dok će u jednom biti radionice za djecu. A planiraju i glazbeni program.”
Njih dvojca za ovu prigodu planiraju skupiti preko sedamdesetak umjetnika, osim što će ih biti najviše do sada, planiraju okupiti sve genracije umjetnika koji su ukrašavali zid 1987., 1999. i 2010.
Naravno kako to funkcionira u našoj državi, Boku i Bareta sada čeka naporan posao, potrebno je pribaviti pedeset tisuća kuna samo za boje, nadamo se da će uspjeti u svojem naumu te tako kako građanima Zagreba, tako i Hrvatske još više približiti Hip Hop kulturu i graffiti umjetnost i umjetnike.

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL, Muzej Ulične Umjetnosti, Facebook
STAY CONNECTED