Nakon „ludog“ Zrća i Fresha, marljiva ekipa Hip Hop Unityja nastavlja izvještavati s ovoljetnih festivala! Naime, pohodili smo jedno od sigurno najljepših mjesta na hrvatskoj obali, te se u Zagreb vratili puni pozitivnih dojmova i za život uspomena s ovogodišnjeg Graffiti Na Gradele festivala, koji se po četvrti put održao u Bolu na otoku Braču. Plan nam je u dvije reportaže, što objektivnije kroz sva naša osjetila opisati vam atmosferu i ukupni dojam ovog trodnevnog festivala koji nas je stvarno ostavio bez daha.
Krenimo redom, već po dolasku dan prije početka ovog festivala u nedjelju 26. srpnja imali smo priliku osjetiti pohvalno gostoprimstvo organizatora Marka Boke i vlasnika Caffe bara „Batuda“ Marchella „Mede“ Keškića, koji su uz pomoć volontera sve ranoranioce usmjeravali prema festivalskim lokacijama i smještaju u Centru za kulturu. Sve profesionalno i opušteno, a festival samo što nije počeo. Već tada smo se osjećali kao „domaći“, dočekala i čekala nas je samo ljubav, dobar program i ugodno druženje. Upravo je to i ideja ovog regionalnog arta festivala, koji na je privukao, neke ponovno, a neke po prvi put. Uz lagano večernje druženje na rivi u Bolu svih tada prisutnih umjetnika, novinara, glazbenika, skatera i posjetitelja zaključili smo taj „nulti“ dan, te već tada bili „nahajpani“ i spremni za sutra i početak festivalskog programa.

Ponedjeljak 27.07.
Već prijepodne Bol su svojim dolaskom (i pojavom!) doslovno „zauzeli“ grafiteri i umjetnici iz regije koji su pristizali tijekom cijelog dana. Za inače mirno turističko mjesto, Bol je po nama dobio novu dimenziju. Cijeli dan po mjestu susretali smo prijatelje i poznanike iz cijele regije, koji su kao i mi opušteno ili po plažama ili ispred „Batude“ uz pokoju hladnu pivu čekali službeni početak festivala. Neki od već prisutnih umjetnika započeli su svoje radove oko Bijele kuće, te se kroz cijeli Bol mogao osjetiti miris spreja i boje. Zagrijavanje za početak krenulo je popodnevnim cruiseom brodom „Frane“, inače jednog od pokrovitelja festivala. Svi prisutni mogli su uživati u ugodnoj vožnji uz obalu Bola do Zlatnog rata i nazad. Izvrsna ideja organizatora, koji je svima željnima pokazao što još Bol može pokazati od obale i plaža.
Graffiti Na Gradele 2015 službeno je počeo navečer u 21h u bolskom Centru za kulturu, otvorenjem izložbe radova umjetnika Cheza, Artuditu kolektiva i Vuka Oreba. Uz prisutne pripadnike „kulture“ uočili smo i nekolicinu mještana koji su s interesom popratili radove umjetnika. Bilo je tu i pitanja za umjetnike o radovima, na koje su pogotovo članovi Artuditu kolektiva s zadovoljstvom odgovarali.

Večernji program prvog dana Graffiti Na Gradele završio je warm up partyjem u Caffe baru „Batuda“, koji je do nekih 02h privukao apsolutno sve posjetitelje festivala, te je uz izbor hip hop glazbe splitske DJ-ice Pedo & Tru Skool kolektiva iz Sarajeva službeno zaključen prvi dan. Oni koji su bili još željni zabave preselili su se na mol na rivi do ranojutarnjih sati. Izvrstan početak festivala ukupno, žao nam je samo što je party u „Batudi“ nije mogao duže trajati s obzirom na navike umjetnika i posjetitelja.
Utorak 28.07.
Svako naše buđenje za vrijeme boravka u Bolu i prve dnevne kave u „Batudi“ jedni su od dražih uspomena. Prepričavanje zgoda i nezgoda od sinoć, komentari na radove umjetnika i informiranje kod organizatora o događanjima tekućeg dana. Sve to na jedan prijateljski način, gdje se čovjek osjeća kao dio jednog velikog kolektiva. Bilo nam je drago i vidjeti jednu zanimljivu brojku posjetitelja s naših koncerata iz Tvornice prošle sezone, svaka čast vama, znate tko ste i pozdravljamo vaš dolazak na festival!
Krenimo dalje, utorak je i program festivala nastavlja se cjelodnevnim iscrtavanjem grafita i murala na lokacijama Fabrike i Bijele kuće. Inače festival se može pohvaliti sa stvarno impresivnim popisom umjetnika i grafitera, koji su vrlo dobro poznati u graffiti sceni.

Program ovog dana nastavlja se radionicom grafita za djecu u prostoru Centra za kulturu koji je marljivo vodila zagrebačka graffiti umjetnica Nia. Kratko smo bacili oko na što okupljena djeca crtaju, simpatično je vidjeti njihove ideje i crteže, možda neki od njih za par godina bude i jedan od umjetnika koji će crtati grafite na festivalu.

Iako je sve opušteno u Bolu, vrijeme brzo leti kada ne mislite na onu zagrebačku ljetnu dosadu i obaveze. Prva koncertna večer je brzo došla, te se u prostoru ispred Bijele kuće skupljaju svi posjetitelji ovog festivala. Oko 23:30h prvi je na mikrofonu predstavnik domaćih snaga, Marchello Mede, koji je imao ulogu onoga koji će napokon razbiti led na mikrofonu ovogodišnjeg GNG-a. U svom 20-minutnom nastupu Marchello, uz pomoć svog prijatelja zvanog samo „Bosanđeros“ pokazuje veliki talent za freestyle repanje. Savršena slika, ljubav prema hip hopu na onaj najčišći način. Osobno u ovom trenutku teško je to opisati riječima. Dečko je iz tako malog mjesta, a tolika ljubav prema hip hopu. Prelijepo i za pohvalu! Isprika Mede što nismo imali više prilike za popričati o svemu, sljedeći put sigurno, obećajem!
Kao zamjena za DaMentala koji je otkazao svoj nastup, uletjeli su dečki iz Dregermajster Crewa u formaciji Rafaelo, Johnny & Zembo. Imali smo prilike slušati Dregere godinama, naime osvježili su svoj live nastup audio tegovima „Itzi Dregermajster“ i hrpom sirena između i za vrijeme stvari. Cjelokupni dojam toliko pojačan, pošto su bili u takvoj postavi. Polusatni nastup odradili su izvođenjem refrena starih pjesama „Najgori“, „Evriday“, „Yugo“, „Pit Srat“ ali i premijerom nekoliko novih pjesama koji će se naći na novom albumu. Valjalo bi spomenuti da je jedna od njih s Riđijem iz High5-a, pod imenom „Ejria Koudz“. Nastup je naravno zaključen obradom pjesme „Volim piti i ljubiti“ uz režiji Rafaela koja je iznenađujuće još najbolje prošla kod publike. Svi vole Vucu!

Malo poslije ponoći na red dolaze gosti iz Srbije, Bvana & Lider. Prostor u Bijeloj kući je fino popunjen i vidi se da su gosti privukli jednu brojku na festival. Bvana otvara koncert s pjesmom „Jbn loš“, te se redaju „Hardcore“, „Vuci me za tuki“ itd. Najbolji feedback publike definitivno se mogao osjetiti na hitovima „Ladi dadi“ i „Killa from Manilla“. Moglo se vidjeti da je Bvani & Lideru užasno drago što su bili pozvani nastupati na GNG-u, očekujemo ih i sljedeće godine. Večer je završena afterpartyjem u režiji Blaw:Blaw kolektiva i DJ Olivera koji su svojim izborom i mixom trap/hip hop glazbe do ranojutarnjih sati zabavljao sve okupljene i željne dobre zabave, uz obavezne borbene poklike na mikrofonu Rafaela. Sireneeee!
Nastavak reportaže pričekajte već danas popodne! U nastavku provjerite cijelu galeriju kroz objektive Antonije Bačić i Zdravka Budimira!
Reportažu napisao: Tin Sukre Špiljak
Photo by: GNG, DroneGuerillaCrew, Antonija Bačić & Zdravko Budimir
STAY CONNECTED