Krajem prošlog mjeseca izašao je treći po redu album sa TDK Music etikete, a riječ je o projektu Zimskog, Tibora, Shegspira i Flowdeepa imena “Sve Gori”. Tom prilikom, naš novi recenzent Leonard Lukinac dao je svoje viđenje istog.
Zimski, Tibor, Shegspir & Flowdeep – Sve Gori (Recenzija)
Nastojat ću što sažetije i konciznije obraditi tejp na kojem primarno djeluju Zimski, Tibor, Shegspir i producent Flowdeep uz feature od Shin Tua i Hiljsona. Inače sam fan velikog djela trap movementa, no smatram kako ima mjesta za poboljšanja na našim prostorima. Također uz trap cijenim i nešto stariji hip-hop, no cijenim ih oboje zbog različitih razloga. Najčešće me u glazbi privlači njezina sonička vrijednost, odnosno produkcija, dakle uglavnom se manje fokusiram na lyrical content. Smatram kako je nužno da Vas uputim u svoj pristup glazbi jer jedino kroz svoje viđenje mogu i komentirati glazbu.
Čini mi se da se ovim tejpom nastojala popunit praznina i potreba za kvalitetnim, tvrdim i modernim trap zvukom na našim prostorima, no taj cilj nije u potpunosti ispunjen, makar daje naznake kretanja u pravom smjeru. Cjeli tejp prožet je blago psihodeličnom, repetitivnom trap produkcijom koja bi se mogla bez većih problema uspoređivati i sa inozemnom. Time Flowdeep otvara dovoljno prostora za vokale, te ih dodatno komplementira uobičajenim (za Flowdeepa) naglim zastajkivanjima u beatu, klasičnim lowpass prijelazima i bouncy 808-ovima.
Što se tiče vokala najviše se ističe Zimski sa zaraznim i lako pamtljivim vers/hookvima, a osobito dolazi do izražaja na polupjevnim djelovima kao na kraju trake “Heytam” ili “Normizeni”. Osobno najviše mi se sviđa mračan i autorefleksivan lyrical content koji Zimski najčešće donosi, te se definitivno osjeti određena inovativnost i autonomnost koja nije često prisutna na našim prostorima. Naravno uz veliki broj kvalitetnih i zanimljivih versova koje je bacio postoje i iznimke koje se mogu jedino kritizirati zbog eventualne monotonosti i neinovativnosti. Nadalje Shegspir, dok ne dominira iznenađujućom inovativnošću uspješno uspijeva ukomponirati moderni trap vokalni delivery, flow i liriku u ovaj glazbeni kontekst. Nemam previše riječi za njega, nije me pretjerano impresionirao, niti me razočarao. Dok se kod Zimskog i Shegspira osjeti u velikoj mjeri moderni trap flavor kod Tibora pak dominira onaj klasičniji hip-hop flow što ne iznenađuje s obzirom da se u prošlosti više bavio takvim zvukom. On se najmanje uklapa u ovaj tejp, ali čak i on pokazuje naznake trap zvuka u svojim vokalima, primjer za to je kraj njegovog versa na traci “Sizif”. Shin Tu također posjeduje unikatan i vrlo prepoznatljiv zvuk sa svojim sotonski dubokim glasom, te unosi malo svježine na tejp, a i lyrical content mu je zanimljiv.
Sve u svemu, tejp prije svega pokazuje želju, mogućnost i potencijal za nečim boljim na našoj sceni. Posjeduje i mnogo mana i vjerojatno se neću, niti iskreno imam potrebu se vraćati ovom projektu. Nije pretjerano zanimljiv ili značajan u globalu, ali se nadam da će poslužiti kao neka vrsta stepping stonea za budućnost hip-hopa na domaćim prostorima.
Tekst: Leonard Lukinac
STAY CONNECTED