Rens – Drugačije
Nakon podužeg vremena evo nove recenzije albuma. Jednostavno nisam stizao, a evo, i ovo pišem iz daleke Grčke, loveći slobodan dan. Osobito mi je drago što ću recenzirati album prvijenac, prvi rad mladog repera pod nazivom Rens.
Prvo što sam nakon downloada provjerio je cover albuma. Cover je minimalizam, prevladavajuće hladne plave boje na fotki repera i s jednostavnim logom pseudonima. Prvotna informacija je u redu, ne čini se da bi trebalo uslijediti neko preseravanje. Nakon preslušavanja svega mogu reći da i cover paše u cijelu priču. Cijeli sam album preslušao nekoliko puta kako bih utvrdio gradivo i da ne sudim na temelju prvog dojma.
Album ima nekoliko svijetlih točaka. Vrlo je skladan i predstavlja smislenu cjelinu. Odlika je to većine repera koji profesionalno pristupaju svojim projektima. Njihovi su albumi nešto poput kompilacije akutnih raspoloženja. Na taj način za singlove albuma može se izabrati bilo koju pjesmu, zato što sve gotovo podjednako predstavljaju istu cjelinu. Od ostalih svijetlih točaka može se reći da su svi instrumentali odlični, zaista nema ijednoga da kiksa i ruši standard ostalima. Također, ovdje su u plusevima još i ugodan glas za vokal, kao i ogroman plus za to što na albumu nema puno gluposti poput bespotrebnih psovki, glumatanja, preseravanja i laži. Ovo je jedan zaista iskren, zaokružen i osmišljen album dečka koji pokazuje zanimljiv potencijal. Velika prednost albuma je i to što fura cijelo vrijeme isto ozračje. Uvuče u film autora i ostaje u tom opuštenom tonu od početka do kraja. Ne bih mogao usporediti s nekim već postojećim albumima, no, ako bih morao, bili bi to albumi nekih jazzy repera poput Diggable Planetsa, Jungle Brothersa, Rootsa ili nečega sličnog, ali vrlo nategnute poveznice, samo zato što se drže opuštenosti i furaju taj film kroz cijeli projekt, bez zadrške. Ako zvuči dobro, ako se osjećaš ugodno i opušteno slušajući, to je to.
Naravno, to nažalost ostavlja mogućnost toga da slušatelju postane dosadnjikavo nakon nekog vremena. No, i dalje je to nešto što cijenim puno više od jednoličnog preseravanja psovanjem, gangsterstvom i bacanja gluposti kroz cijeli album, čemu potpada puno veći broj repera. Od ostalih nedostataka može se spomenuti krivo nagalašavanje riječi, što je također česta pojava hrvatskoga rapa, vjerojatno u uživljenosti autora u svoj neki flow. Kad smo već kod flowa, nije revolucionaran, nije inovativan, ali ugodno vozi i nema poteškoća u svom iskazu. Podsjeća i glasom i flowom na Targeta. Još je jedna mana nedostatak konciznosti teksta. Nema jasno izraženih ciljeva, tj. poanti tekstova koje bi upotpunio motivima i punchevima. Volio bih pročitati svaki tekst “crno na bijelo”, odvojeno od glazbe. Na taj bi se način puno lakše procijenila njegova prava vrijednost. Šteta što nije stavio tekstove na YouTube pod opis pjesama. Rens ponekad koketira s pametovanjem, floskulama i praznim frazama, bacanjem teksta koji ne nosi ikakvu informativnu vrijednost. No, bilo bi nepošteno suditi ga prestrogo zbog toga, to je manje izraženo kod Rensa nego kod mnogih hrvatskih repera, a ovo mu je, imajmo na umu, tek prvi album!
Produkcijski je album na sasvim dobroj razini, instrumentali su glatki, dobro umiksani, ništa ne bode uho, niti odskače. Dobro odrađen posao svih koji su sudjelovali.
Najbolje gostovanje albuma dolazi već na drugoj pjesmi Suton, gdje mu je Jungle Leez izvanredno fino otpjevala refrene. Ovo je ujedno, po meni, i najjača pjesma albuma. Najgora, pa čak i nepotrebna, pjesma je pod brojem 6 – Mamacita. Jednostavno je šuplja. Osobito tekstom.
Sve u svemu, ovo je jedan odličan početak karijere mladoga repera. Rens se ne boji pokazati nježnost, ne trudi se uklopiti u rap scenu omalovažavanjem, agresijom i psovkama, pokazuje inteligenciju i respekt kroz cijeli album. Jedan od boljih albuma prvijenaca koji sam čuo u hrvatskom rapu.
Instrumentale su radili: Merula, Koolade, Zaki, Sain Victory, Kushadelic i Breakdown.
Vokalna gostovanja: Jasmin Jazz, Neda Parmać, Eeva, Barbara, Juan Agustin Lopez, Jungle Leez i reper Jura.
Album je snimljen kod Merule.
Ocjena 8/10
STAY CONNECTED